Burc yorumlari

 • Endonezyalılar’dan Avustralya Büyükelçiliği protestosu

  Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bulunan Avustralya Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, elçiliğin kapatılmasını ve burada çalışan tüm diplomatların da ülkeden kovulmasının istedi. Büyükelçilik önünde dün ve bugün toplanan çok sayıda protestocu, elçilik binasına domates ve portakal attı.

  Protestoların sebebi ise geçtiğimiz ay ortaya çıkan dinleme krizi. Avustralya istihbaratının Amerikan istihbaratı ile ortak çalışarak Endonezya Devlet Başkanı Susilo BambangYudhoyono ve eşi Kristiani Herawati ile birlikte 8 bakan ve diğer bazı Endonezyalı yetkililerin telefonlarını dinlediği iddia ediliyor.

  Bu iddialar daha önce dostane açıklamalarla geçiştirilmişti. Aradan bir aydan fazla süre geçmesine rağmen Avustralya’dan herhangi resmi bir özrün gelmemesi bu ülkeye karşı büyük bir öfke oluşturdu.

  Geçtiğimiz perşembe günü bir açıklama yapan Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ise Avustralya ile ilişkilerin geniş ölçüde dondurulmasının kararlaştırıldığını ilan etmişti.

  Avustralya Başbakanı Tony Abbott ise yaşanan dinleme krizi dolayısı ile sadece üzüntü duyduklarını ve iddiaları araştıracaklarını, ama özür dilenmesinin söz konusu olmadığını ifade etmişti.

  ENDONEZYA DIŞİŞLERİ BAKANINA ÇİRKİN YAKIŞTIRMA

  Endonezyalıları sinirlendiren bir diğer olay ise Avustralya’dan özür bekleyen Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa’ya Avustralyalı politikacıdan çirkin yakıştırma yapılmasıydı. Avustralya’da Liberal Parti mensubu Mark Textor, Natalegawa’yı “1970’li yıllardaki porno yıldızlarına” benzeterek alay etmişti.

  Endonezyalılar’dan Avustralya Büyükelçiliği protestosu Benzer Yazılar

  Alınan bilgiye göre, Irak’ın Diyala kentine bağlı ve İran sınırında bulunan Hanekin ilçesinde bugün saat 09.51 sularında deprem meydana

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Endonezyalılar’dan Avustralya Büyükelçiliği protestosu Etiketler

  |